Šviesolaidinis internetas švenčia gimtadienį

Publikuota: 2015 m. spalio 28 d. trečiadienis

Oficialiu interneto Lietuvoje gimtadieniu laikoma 1991 m. spalio 10 d. Tą dieną ant Lietuvos Respublikos Seimo pastato buvo įrengta palydovinio ryšio įranga, suteikusi ryšį su pasaulio kompiuterių tinklais ir leidusi naudotis 64 kilobitų per sekundę (Kb/s) spartos ryšiu, kuriame, be telefoninių, buvo ir 9,6 Kb/s kompiuterinių duomenų perdavimo kanalas.

Iki šio amžiaus pradžios prie interneto žmonės jungdavosi naudodami vadinamuosius „dial-up“ modemus ir įprasto telefono linijas. 1998 m. spalio 28 d. Lietuvos gyventojai gavo priėjimą prie interneto optiniais tinklais. Tą dieną bendrovė „Penkių kontinentų komunikacijų centras“, priklausanti įmonių grupei „Penki kontinentai“, pirmoji Lietuvoje pradėjo teikti šviesolaidinio interneto paslaugas.

Pirmiausia šviesolaidinis internetas „Skynet“ pasiekė Vilniaus Šeškinės mikrorajoną. Šiuo metu tinklas jungia jau daugumą Vilniaus miesto mikrorajonų: Šeškinę, Fabijoniškes, Pašilaičius, Viršuliškes, Justiniškes, Lazdynus, Karoliniškes, Žvėryną, Žirmūnus, Pilaitę, Antakalnį, Baltupius, Jeruzalę, Naujamiestį, Santariškes, Šnipiškes, Perkūnkiemį. „Skynet“ paslaugomis naudojasi per 118 tūkst. sostinės būstų gyventojai. „Skynet“ tinklas driekiasi 278 kilometrus.

UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ taip pat viena iš pirmųjų Lietuvoje išbandė ir įdiegė išmaniąją televiziją (angl. Internet Protocol Television, IPTV). 2001 m. vasario 14 d., panaudojant IPTV technologiją, pirmą kartą Lietuvoje per internetą buvo įgyvendinta tiesioginė transliacija iš Vilniaus profsąjungų kultūros rūmų, kur vyko „Techno Valentino“ šventė. Nuo 2007 m. išmanioji televizija tapo prieinama visiems „Skynet“ klientams. Šiandien išmaniosios televizijos žiūrovai gali ne tik rinktis, ką žiūrėti iš šimto skirtingų TV kanalų, bet ir patys valdyti vaizdo medžiagą: sustabdyti vaizdą, atsukti tiesioginę transliaciją atgal, įsirašyti programą vėlesnei peržiūrai ir kt. Grafinė TV vartotojo sąsaja „IPTV.iQ“, leidžianti įprastą televiziją paversti išmaniąja, yra apdovanota nacionalinio konkurso „Lietuvos metų gaminys 2012“ aukso medaliu.

Pirmojo interneto sparta Lietuvoje tesiekė 9,6 Kb/s. 2001 m., pradėjus taikyti DSL (angl. Digital Subscriber Line) technologiją, sparta augo nuo 256 iki 512 Kb/s. 2007-aisiais, telefoninius tinklus pakeitus optiniais, duomenų perdavimo sparta siekė 10 Mb/s. Šiuo metu „Skynet“ duomenų perdavimo sparta užsienio tinkluose siekia 500 Mb/s, o Lietuvoje – net iki 1024 Mb/s. Taigi, per visą istoriją interneto greitis išaugo daugiau nei 100-u tūkstančių kartų.

Bendrovės „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ Komercijos departamento vadovas Robertas Ragauskas teigia, kad privatiems ir verslo klientams interneto sparta yra bene svarbiausias tinklo pasirinkimo veiksnys. „Populiarėjant planšetiniams kompiuteriams, išmaniesiems įrenginiams, interneto sparta tampa ypač svarbi. Per įvairius įrenginius naudotojai siunčia ne tik žinutes, nuotraukas, bet ir vaizdo medžiagą, dalyvauja vaizdo konferencijose, stebi interneto transliacijas. Kad vaizdų perdavimas vyktų stabiliai ir greitai, duomenų perdavimo sparta turi būti kuo didesnė. Interneto greitis negali atsilikti nuo spartaus šiuolaikinio gyvenimo tempo“, – sako R. Ragauskas.

Planuojama, kad „Skynet“ interneto sparta ir toliau augs, o šviesolaidinis tinklas per artimiausius penkerius metus aprėps visą Vilnių.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

IPTV technologijai Lietuvoje – jau 20 metų

Dar, rodos, taip neseniai populiariųjų TV serialų mėgėjai skubėjo namo iš darbo, kad tik nepraleistų kokios svarbios scenos. Krepšinio sirgaliams ne kartą teko neišsimiegoti belaukiant varžybų ir keiktis pražiopsojus tritaškį. Viskas pasikeitė atsiradus IPTV (angl. Internet Proto... skaityti »

Sakartvele populiarėja šiuolaikiški SUNMI atsiskaitymo įrenginiai (16)

Sakartvelo bankų „Bank of Georgia“ ir „TBC Bank“ užsakymu, SUNMI įrenginiai buvo apipavidalinti pagal jų prekių ženklus. skaityti »

Kaip užtikrinti bankomatų saugumą: 2021 m. nusikaltimų statistika (16)

Europos saugių mokėjimo operacijų asociacijos, „Finextra“ ir kitų šaltinių statistiniai duomenys rodo, kad bankomatų saugumas pasaulyje tebėra aktuali problema. Bankomatų apiplėšimų polinkiai skirtinguose regionuose skirtingi. skaityti »

PENKI ir FLEXI TV stabdo kai kurių kanalų retransliaciją (63)

Lietuvos radijo ir televizijos komisija ir „Penki TV“ stabdo šešių šešių rusų kalbos TV kanalų veiklą. skaityti »

BS/2 sprendimas „Cash Management.iQ“ integruotas su grynųjų pinigų rūšiuoklėmis (12)

BS/2 integravo savo programinį sprendimą „Cash Management.iQ“ su CPS, G&D, „Glory“ ir kitų gamintojų grynųjų pinigų rūšiuoklėmis. skaityti »

Kazachstane atidarytas visą parą veikiantis BS/2 techninės pagalbos centras (18)

BS/2 Kazachstane atidarė visą parą veikiantį techninės pagalbos skambučių centrą. skaityti »

Bankomatų apsaugos sprendimas ypač aktualus Afrikos regione (8)

BS/2 programinis sprendimas „ATMeye.iQ“, skirtas užtikrinti bankomatų saugumą ir padedantis spręsti ginčus su klientais, ir toliau nepraranda aktualumo. skaityti »

Inovacijų link: „Diebold Nixdorf“ ir BS/2 aptarė 2022-ųjų planus (4)

2022 m. vasario 2 d. BS/2 vadovai susitiko su „Diebold Nixdorf“ atstovėmis. skaityti »

„Penkių kontinentų“ grupė stiprina poziciją Sakartvelo rinkoje (3)

Sakartvele įmonių grupė veikia kaip mokėjimo terminalų paslaugų teikėja ir šiuo metu valdo 30 tūkst. mokėjimo kortelių skaitytuvų tinklą. skaityti »

Daugiafunkciai kortelių skaitytuvai – ir galimybių pasams tikrinti (6)

Naudodamiesi „Android“ pagrindu veikiančiais kortelių skaitytuvais prekybininkai gali patikrinti galimybių pasą. skaityti »

Išmanieji „Android“ pagrindu veikiantys atsiskaitymo įrenginiai – jau Baltijos šalyse (6)

„Penkių kontinentų“ grupės įmonė „ASHBURN International“ pasiūlė rinkai šiuolaikinį atsiskaitymo be grynųjų sprendimą. skaityti »