Kas lemia interneto spartą?

Publikuota: 2021 m. balandžio 22 d. ketvirtadienis

Pastaruoju metu interneto sparta tapo vienu esminių veiksnių, renkantis interneto paslaugų teikėją. Nuotolinis mokymasis, nuotolinis darbas, nuotolinės treniruotės ir kitokia veikla, vykdoma per vaizdo konferencijas, kuriose iš vienų namų vienu metu dalyvauja keli šeimos asmenys, reikalauja stabilaus ir spartaus interneto. Kai gyvas bendravimas vis dar ribojamas, norisi su draugu per internetą susirungti ir naujausiame kompiuteriniame žaidime, per internetą žiūrėti televiziją, klausytis muzikos. Visai šiai veiklai taip pat reikia didesnės interneto spartos.

Užsisakyti spartųjį internetą, šiais laikais nėra sudėtinga, tačiau privalote žinoti, kad to nepakanka, nes interneto greitį, visų pirma, lemia Jūsų naudojama kompiuterinė ir tinklo įranga. Taigi, kad nepultumėte kaltinti interneto tiekėjo, iš pradžių įsitikinkite, ar visa jūsų turima įranga pasiruošusi atlaikyti tą greitį, kurio tikitės.

Nuo ko priklauso optimaliausias interneto greitis Jūsų darbui ar laisvalaikiui – aiškina UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ Tinklo aptarnavimo skyriaus vadovas Viačeslav Iljičiov.

Kompiuterio procesorius

Procesorius ‒ tai kompiuterio dalis, apdorojanti duomenis ir užtikrinanti, kad vienu metu atliekant kompiuteryje keletą  užduočių, viskas vyks sklandžiai, be jokių trikdžių. Procesoriaus galią nusako jo branduolių skaičius. Kuo daugiau branduolių, tuo didesnis jo galingumas. Jei norite naudotis iki 1 Gb/s interneto sparta, rekomenduojame, kad kompiuterio procesorius turėtų mažiausiai du branduolius. Šiuolaikiniai galingi kompiuterių procesoriai turi ir keturis ar net aštuonis branduolius.

Kompiuterio operatyvioji atmintis (RAM)

Šis kompiuterio atminties tipas naudojamas tuomet, kai kompiuteryje įjungiamos programos ar failai. Kuo didesnis operatyviosios atminties dydis, tuo lengviau kompiuteris gali susidoroti su didesniu užduočių skaičiumi. Kad kompiuteryje sklandžiai veiktų 1 Gb/s internetas, jame turėtų būti ne mažiau nei 2 GB operatyviosios atminties.

Kompiuterio operacinė sistema

Operacinė sistema  ‒ tai programa, užtikrinanti visų kitų programų (taip pat ir interneto naršyklės) veikimą kompiuteryje ir duomenų valdymą. Ji gali būti skirtinga („Windows“, „Linux“), tačiau privaloma, kad būtų legali, sklandžiai veiktų, nebūtų užkrėsta virusais ar kitomis kenkėjiškomis programomis.

Kompiuterio tinklo plokštė

Jei norite naudotis itin sparčiu internetu, turite atkreipti dėmesį, ar Jūsų tinklo plokštė gali palaikyti 1 Gb/s spartą. Senesnės tinklo plokštės paprastai palaiko tik 10/100 Mb/s spartą.

Atkreipkite dėmesį, kad mobilusis telefonas ir planšetinis kompiuteris neturi tokios galingos tinklo plokštės ir procesoriaus, kaip stacionarus kompiuteris, dėl to interneto sparta šiuose įrenginiuose bus gerokai mažesnė, apytikriai nuo 80 Mb/s iki 150 Mb/s.

Maršrutizatorius

Tai įrenginys,  per kurį Jūsų kompiuteris jungiasi prie interneto. Jis taip pat sudaro galimybę vienu metu internetu naudotis keliems kompiuteriams. Jei užsisakėte 1 Gb/s interneto planą, maršrutizatorius, kaip ir tinklo plokštė, privalo palaikyti  iki 1 Gb/s spartą.

Maršrutizatorių galima įsigyti, o galima ir nuomotis. „Penki“ klientams siūlome nuomotis maršrutizatorius, parinkdami pagal jų užsisakytus interneto spartos planus.

„Wi-Fi“ adapteris ir belaidis maršrutizatorius

Jei internetu naudositės belaidžiame įrenginyje, turite išsiaiškinti, koks į jį įdiegto„Wi-Fi“ adapterio, Jūsų naudojamo belaidžio maršrutizatoriaus ir juos jungiančios jungties standartas.

Didžiausią greitį garantuoja 802.11ac standartas, veikiantis iškart dviem dažniais ir pasiekiantis iki kelių šimtų Mb/s greitį. 802.11n. standarto įrenginiai sudaro galimybę pasiekti iki 150 Mb/s spartą, o 802.11g standarto – iki 15-20 Mb/s.

Atkreipkite dėmesį, kad naudojantis belaidžiu internetu, namuose pasiekti iki 1 Gb/s interneto spartos kol kas neįmanoma. Ši sparta gali būti pasiekta tik įrenginį ir maršrutizatorių sujungus laidu.

Belaidis ryšys tarp kompiuterio ir maršrutizatoriaus bus palaikomas tuo standartu, kuriam pritaikyti visi trys minėti įrenginiai. Tačiau, jeigu bent vieno iš jų standartas bus žemesnis, interneto sparta nukentės. Pvz., jei į kompiuterį įdiegtas 802.11n standarto adapteris, o belaidis maršrutizatorius palaiko tik 802.11g standartą, bus pasiekiama tik 15-20 Mb/s sparta.

Be to, belaidžio interneto sparta gali nukentėti ir dėl kitų priežasčių: fizinių kliūčių (pvz., blokinių ar medinių sienų, baldų), didelio interneto naudotojų skaičiaus ar kaimynystėje esančių belaidžių  maršrutizatorių įtakos, namuose esančios buitinės technikos (mikrobangų krosnelės, radijo telefonų, apsaugos daviklių ir kt.), jei ji veikia 2,4 GHz „Wi-Fi“ diapazonu. (Išsamiau apie „Wi-fi“ kliūtis skaitykite mūsų DUK)

Savo interneto spartą galite pasitikrinti greičio matuokle https://www.penki.lt/internetas/greicio-matuokle

Kad interneto sparta būtų tiksliai išmatuota, Viačeslav Iljičiov rekomenduoja kompiuteryje išjungti visas programas ir interneto naršyklės langus, išskyrus tą, kuriame atidarytas matuoklės puslapis.

Greičio matuoklė gali rodyti netikslią interneto spartą dėl šių veiksnių:

  • Jei kompiuteryje tuo metu kas nors siunčiama, veikia atidaryta programa (pvz., atnaujinama programinė įranga, P2P protokolu siunčiami failai, aktyviai veikia antivirusinė programa ir kt.).
  • Jei tinklo plokštės nustatymuose parinktas automatinio suderinamumo režimas (angl. Auto-negotiation mode), tinklo plokštės greitis gali automatiškai pasikeisti į 10 Mb/s arba 100 Mb/s.
  • Dėl specifinių kompiuterio operacinės sistemos nustatymų.
  • Dėl netinkamo maršrutizatoriaus konfigūravimo.
  • Dėl tuo pačiu metu per tą patį maršrutizatorių prie tinklo prijungtų kelių kompiuterių (per „Wi-Fi“ ir/ar LAN jungtį). Prieš matuojant interneto spartą, patariame laikinai nuo tinklo atjungti kitus kompiuterius.
  • Dėl serverio, iki kurio matuojama sparta, nustatymų ir apkrovos tuo metu. 

Gero laiko, naršant internetą didžiausiu greičiu!

Šaltinis: Penki kontinentai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

komentarai